SANDBERG

NEPALI MATKAREISIDE SOOVITUSLIK VARUSTUS

Koostas Eveli Habakuk.

Dokumendid:

 - 6 kuud peale reisi kehtiv pass

Varustus:

 - Seljakott naistel ca 60l, meestel ca 80l: Erinevatel tootjatel on see number väga erinev, kuid jälgi, et su magamiskott ei võtaks üle 1/3 seljakoti mahust. Lihtsat torulaadset seljakotti on kergem kompaktseks pakkida. Mida rohkem on külje- ja lisataskuid, seda keerulisem see on.  Hea kui all koti külgedel on avarad võrk- või muud taskud, mis võimaldaksid käigu pealt võtta/ära panna mõningaid asju (joogipudel, kindad, fotoaparaat jne)  

 - Kerge seljakott päevasteks matkadeks: Selleks sobib ilma seljatoestuseta seljakott või ka sussikott, mille saab vajadusel suurde kotti ära panna ning mis mahutab joogipudeli ja mõned varuriided.

 - Sissekäidud matkasaapad: Hea kui saapad on piisavalt kõrged, et kaitsta hüppeliigest. Väga oluline on, et saapad on sissekantud ning oled proovinud käia rohkem kui paar tundi järjest.

 - Kerged jalanõud: Õhtul tahavad jalad saapast puhata. Oluline, et vahetusjalanõu oleks kerge, kompaktne ning lihtsasti jalga käiv. Selleks sobivad plätud, sandaalid, tossud jmt.

 - Soe magamiskott: Kõrgemal asuvates teemajades võib temperatuur langeda ka alla null kraadi. Hea ööuni on väga oluline, seega ära hoia kokku magamiskoti arvelt. Olenevalt igaühe külmakartlikkusest võiks sobiva magamiskoti mugavustemperatuur olla -5 kuni -10 kraadi juures.

 - Magamismatt: Teemajades on üldjuhul õhuke madrats olemas. Kui aga eelistad pisut pehmemat küljealust, siis võid lisaks võtta kerge õhkmadratsi. Enamikel juhtudel matti siiski kaasas ei ole.

 - Pea-või taskulamp: Valge aeg on kella kuuest kuueni, seega on õhtul pimedat aega mitme tunni jagu ning teemaja tubades ei ole alati elektrit, samuti on elektrikatkestused üsna sagedased (seda ka Katmandus).

 - Matkakepid: Mägisel maastikul ning seljakotiga käies on koormus põlvedele suur. Matkakepp aitab seda olulisel määral vähendada, samuti on abiks tasakaalu hoidmisel. Võta kaasa vähemalt üks! Matkakepi võid osta ka Katmandus.

 - Päikeseprillid: Intensiivne päike ja võimalik viibimine lumel nõuavad vähemasti III kategooria prille (kat on kirjas sanga siseküljel).

 - Joogipudel: Juua saab osta ka plastikpudelites, kuid see ei ole kuigi ökoloogiline, sest plastikpudelid visatakse sageli loodusesse. Isiklikku korduvkasutatavat pudelit saad täita nii veega, mida saab küladest kas tasuta või väikese tasu eest, ja ka teega.

 - Kell: Vähese levi ja kiirelt tühjeneva aku tõttu on mobiilitelefonid sageli välja lülitatud. Kellaaja teada saamiseks on parim lahendus traditsiooniline käekell.

 - Fotoaparaat

 - Kirjutusvahendid

 

Riietus:

 - 3-4 sünteetilist pluusi - võta kaasa 2 pika varrukaga sooja pesu pluusi ja 1-2 lühikese varrukaga pluus. Väldi puuvillast materjali, sest see märgub kiiresti ja kuivab aeglaselt.

 - pikad sooja aluspesu püksid

 - aluspesu

 - 3 paari matka- või spordisokke

 - 1 paar villaseid sokke - hea jalga tõmmata õhtul või öösel magamiskotis

 - matkapüksid

 - veekindlad matkapüksid  võta kaasa juhul, kui su matkapüksid on kergesti märguvad ning mitte väga tuulekindlad

 - fliis või analoogne riietusese - õhtud teemajades ning tuulised päevad kõrgemal võivad olla üsnagi jahedad

 - vihma- ja tuulekindel jope

 - kerge sulejope või sulevest (väga soovitan): õhtuti, jahedamatel päevadel ja ka peatushetkedel peale võtmiseks väga hea riietusese

 - kerge peakate - võib olla rätt, nokamüts, buff jmt

 - soe müts

 - sall või buff

 - kindad: hea, kui saaks kaasa õhukesed kindad, millega on võimalik sooritada kõiki käelisi tegevusi kindaid käest võtmata (võivad olla ka töökindad), ning soojemad kindad

 

Hügieen ja tervis:

 - Isiklikud hügieenivahendid - lisaks muule, on soovitav kaasa võtta niisked salvrätid, sest puudub pidev juurdepääs soojale veele, erandkorras ka veele.

 - Kerge matkarätik. Teemajades rätikuid ei ole.

 - Vahend riiete pesemiseks. Enamik teemajasid pakub ka pesumaja teenust.

 - Isiklikud ravimid. Kaasas on küll grupiapteek, kuid kui tarvitad regulaarselt, ajutiselt või aeg-ajalt kindlaid ravimeid, siis võta need ise kaasa, sest grupiapteek sisaldab vaid baasravimeid. Kui saapad ei ole sisse kantud või kui puudub pikema matka kogemus oma saabastega, siis võiks kaasa võtta Compeed või analoogseid villiplaastreid.

 - Päikesekaitsekreem.

 - Tualettpaber või pabersalvrätid. Teemajade tualettides wc paberit ei ole.

 

Vihjeks:

 - Mängukaardid, täringud või mõni muu kompaktne meelelahutaja. Raamat on ka hea mõte.

 - Raskeks hetkeks mõni magus või soolane suupiste.

 - Matkal võib ikka juhtuda, et kahe söögikorra vahel läheb kõht tühjaks. Pista seljakotti mõni pala sellisteks puhkudeks. Magusam kraam tõstab kiiresti veresuhkrutaset, kuid isu on sageli ka soolase järele (kuivatatud liha nt).

  
.
Sandberg Reisid   Weizenbergi 20B, Tallinn   Tel: +372 608 0869   Email: info@sandberg.ee