SANDBERG

MATKAREISIDE SOOVITUSLIK VARUSTUSE NIMEKIRI (telgimatkad)

Koostas Eveli Habakuk


Dokumendid:

 - 6 kuud peale reisi kehtiv pass/Euroopa reisidel reisi kestel kehtiv pass või ID-kaart

Varustus:

 - Seljakott ca 60-80l: Erinevatel tootjatel on see number väga erinev, kuid jälgi, et su magamiskott ei võtaks üle 1/3 seljakoti mahust. Lihtsat torulaadset seljakotti on kergem kompaktseks pakkida. Mida rohkem on külje- ja lisataskuid, seda keerulisem see on.  Hea kui all koti külgedel on avarad võrk- või muud taskud, mis võimaldaksid käigu pealt võtta/ära panna mõningaid asju (joogipudel, kindad, fotoaparaat jne). Hea kui seljakotil on ka kotikate kaasas.  

 - Kerge seljakott käsipagasiks, tiputõusuks ja lisamatkadeks: Selleks sobib ilma seljatoestuseta seljakott või ka sussikott, mille saab vajadusel suurde kotti ära panna ning mis mahutab joogipudeli ja mõned varuriided.

 - Sissekäidud matkasaapad: Hea kui saapad on piisavalt kõrged, et kaitsta hüppeliigest. Väga oluline on, et saapad on sissekantud ning oled proovinud käia rohkem kui paar tundi järjest.

 - Kerged jalanõud: Õhtul tahavad jalad saapast puhata. Oluline, et vahetusjalanõu oleks kerge, kompaktne ning lihtsasti jalga käiv. Selleks sobivad plätud, sandaalid, tossud jmt. Islandil matkal oleks hea, et jalanõu kuivaks kiiresti, sest ületame nendega jõgesid.

 - Soe magamiskott: Hea  ööuni on väga oluline, seega ära hoia kokku magamiskoti arvelt. Olenevalt igaühe külmakartlikkusest võiks sobiva magamiskoti mugavustemperatuur olla 0 kuni -10 kraadi juures.

 - Magamismatt: Sobib nii tavaline peno kui ka munarest. Kui aga eelistad pisut pehmemat küljealust, siis võid võtta kerge õhkmadratsi. Viimane on ka oluliselt kompaktsem mahtudes kenasti seljakotti.

 - Veekindlad kotid: Märjemas kliimas matkates on soovitatav osa varustust pakkida veekindlatesse kottidesse, eelkõige magamiskott ja komplekt kuivi vahetusriideid, aga ka fotoaparaat ja raamat/märkmik. Samuti võib seljakoti sisse panna musta prügikoti.

 - Sööginõud: Piisab kui on kaasas kauss, kruus ja lusikas.

 - Termos: Jahedamates piirkondades on hea kaasa võtta ka termos

 - Pea-või taskulamp: Õhtul telgis kulub pealamp ära isegi suvisel ajal.

 - Matkakepid: Mägisel maastikul ning seljakotiga käies on koormus põlvedele suur. Matkakepp aitab seda olulisel määral vähendada, samuti on abiks tasakaalu hoidmisel. Võta kaasa vähemalt üks!

 - Päikeseprillid: Intensiivne päike ja võimalik viibimine lumel nõuavad vähemasti III kategooria prille.

 - Joogipudel

 - Kell: Vahelduva levi ja kiirelt tühjeneva aku tõttu on mobiilitelefonid sageli välja lülitatud. Kellaaja teada saamiseks on parim lahendus traditsiooniline käekell.

 - Fotoaparaat

 - Kirjutusvahendid

 

Riietus:

 - 3-4 sünteetilist pluusi: Võta kaasa 2 pika varrukaga sooja pesu pluusi ja 1-2 lühikese varrukaga pluusi. Väldi puuvillast materjali, sest see märgub kiiresti ja kuivab aeglaselt.

 - pika sooja aluspesu püksid

 - aluspesu

 - 3 paari matka- või spordisokke

 - 1 paar villaseid sokke. Hea jalga tõmmata õhtul või öösel magamiskotis

 - matkapüksid

 - veekindlad matkapüksid: Võta kaasa juhul, kui su matkapüksid on kergesti märguvad ning mitte väga tuulekindlad

 - fliis või analoogne riietusese: Õhtul ning jahedamatel päevadel on soojad kihid väga olulised

 - vihma- ja tuulekindel jope

 - kerge sulejope või sulevest (väga soovitan): Õhtuti, jahedamatel päevadel ja ka peatushetkedel peale võtmiseks väga hea riietusese

 - kerge peakate: Võib olla rätt, nokamüts, buff jmt

 - soe müts

 - sall või buff

 - kindad: Hea, kui saaks kaasa õhukesed kindad, millega on võimalik sooritada kõiki käelisi tegevusi kindaid käest võtmata (võivad olla ka töökindad), ning soojemad kindad

 - ujumisriided

 

Hügieen ja tervis:

 - Isiklikud hügieenivahendid: Lisaks muule, on soovitav kaasa võtta niisked salvrätid, sest puudub pidev juurdepääs soojale veele, erandkorras ka veele.

 - Kerge matkarätik

 - Vahend riiete pesemiseks

 - Isiklikud ravimid. Kaasas on küll grupiapteek, kuid kui tarvitad regulaarselt, ajutiselt või aeg-ajalt kindlaid ravimeid, siis võta need ise kaasa, sest grupiapteek sisaldab vaid baasravimeid. Kui saapad ei ole sisse kantud või kui puudub pikema matka kogemus oma saabastega, siis võiks kaasa võtta Compeed või analoogseid villiplaastreid.

 - Päikesekaitsekreem

 - Tualettpaber või pabersalvrätid

 

Vihjeks:

 - Jupp nööri, pesulõks: Nende abil on hea tekitada pesunööre ja kinnitada väiksemiad asju kuivama

 - Mängukaardid, täringud või mõni muu kompaktne meelelahutaja. Raamat on ka hea mõte.

 - Raskeks hetkeks mõni magus või soolane suupiste. Matkal võib ikka juhtuda, et kahe söögikorra vahel läheb kõht tühjaks. Pista seljakotti mõni pala sellisteks puhkudeks. Magusam kraam tõstab kiiresti veresuhkrutaset, kuid isu on sageli ka soolase järele (kuivatatud liha nt).

 

 

.

Sandberg Reisid   Weizenbergi 20B, Tallinn   Tel: +372 608 0869   Email: info@sandberg.ee