SANDBERG
Jutt Sandbergi esimesest Annapurna matkast Nepalis. 
Kirjutas Viiu Männik.
 
 
Himaalaja on kõiki oma õhkavaid imetlushüüdeid väärt:  ta on tõesti võimas. Kui tuul mäetipu pilvedest vabaks võitleb, jäävad mäe suurejoonelist ilu imetlema kõik teelised.

Olen kuulnud, et inimesed räägivad, kuis miski on neil sügavalt-sügavalt hinges. Ühe jaoks on see üks ja eri-eriline ookean, teisele mets, kolmandale voolav vesi…kivid…kõrb. Mina olen mägede-usku.

Esimene kokkupuude „päris“ mägedega, nendega, mis hingematva joobumusega pilvedest üle kerkivad, lumemütsid peas, oli mul kunagi ammu-ammu Kaukaasias. Ja sellest on saanud armastus kogu eluks.

Ühele Maarjamaa rändurile tähendab see üksiti ka seda, et ega liiga kauaks ainult koduradadele kohe kuidagi ei kannata jääda. Otsekui sügelema hakkab!

Maailma katusele – või kui täpsem olla, siis katuseräästaste vahele – jõudsin esimest korda sügisel 2008. Nepaal ja Annapurna ringretkel.

Himaalaja on kõiki oma õhkavaid imetlushüüdeid väärt, ta on tõesti võimas! Eriti hea ilmaga meie väikegrupp õnnistatud polnud. All, orgudes subtroopiliselt higine palavus, ülespoole jõudes, mida kõike! – udu, vihma, kõrvukurdistavat tuult, lumelobjakat. Ja peaaegu kogu meie matka kestel olid kaugemad tipud ning mäeahelad pilvedesse ja vinesse mähkunud.

Kõndisin üksi mööda peatänavat asulas, kus peatusime, vahtisin uudishimulikult ilma ja inimesi, kui äkki märkasin, kuidas inimesed seisatavad, müksavad üksteist ja osutavad kõrgele taevasse. Vaatasin muidugi ka: ebatõepäraselt hirmuäratavalt ilus, tõeline salapärane kuninganna kõrgus meie kohal. Pea tuli kuklasse ajada, et näha, kuidas allpool endiselt pilvedesse mähkunud silmapiiri kohal võitles tuul mõneks minutiks vabaks Annapurna III silueti ning päike pärjas ta krooniga.

Me teadsime, et me oleme ta jalamil, aga ta polnud veel kordagi nähtav olnud. See oli suurejooneline silmapilk. Võib-olla selleks, et tõesti vaate ülevust mõista, oli isegi hea, et nägime selliseid täisvaateid vaid pika ootamise peale või vilksamisi ja ootamatult.

Manangi lähedal keerasime külasid ühendavalt rajalt, mis oli küll väsitav, kuid mitte kusagil peadpööritavalt ohtlik, kõrvale, et käia mägijärve Tilicho ääres. Kohalike karjuste ja kulide sissetallatud rada ületas pikalt mäekallaku, mis koosnes nii umbes rusikasuurustest kividest. Rusukallak. Seisime veidi kaugemal, mäeserval ja jälgisime, kuidas kohalike riburida mööda olematut jutti aeglaselt ja ettevaatlikult kaugeneb… Siis ütles üks meie kaaslastest: "Mina sinna küll ei lähe, mul on kaks last!"

Lähemalt rada uurides ja katsudes asi nii hull polnud. Vaiakesed olid raja allaserva taotud, et jalgealune ära ei hakkaks veerema ja rajal laiustki oma kolmkümmend sentimeetrit. Kes meist siis poleks võimeline mööda lauda kõndima, kui see maha on asetatud, eks!? Minu jaoks oli see Annapurna retke üks põrutavamaid elamusi.

Thorong La kuru ületamine oli samuti elamus. Peaaegu kilomeeter tõusu, absoluutarvudes, pärast 1300 meetrit laskumist. Meiega koos tuli rajale üks suuremat sorti Iisraeli noorte grupp. Me küll startisime neist veidi varem, aga siis nad jõudsid järgi, mõni läks mööda, natukese aja pärast peatus ja hakkas oma sõpru järgi ootama. Ja nõndaviisi kordi ja kordi.

Et mis siis sellest? Kui keegi tahtis mööda minna, pidid rajalt kõrvale astuma ja koti ta eest ära pöörama. Siin, lauskmaal, ei suuda ette kujutadagi, kui raske ja vaevaline see oli. Lugesin samme. Kas jõuan kümme sammu jutti teha? Ja siis, käed põlvedel, keha ettepoole kallakil, lõõtsutama. Ning – teinud mõned ahmivad hingamised ära, sirutan selga ja ei taipa, milles üleüldse probleem on. Elu on ilus.

Tõus oli lausk, päike tuli välja ja siras sadanud lumel pimestamiseni. Meie sherpa ütles, et kuru kõrgpunktini läheme 4 tundi, teiste saatja – et 5 tundi. Mägedes räägitakse harva kilomeetritest, ikka ajast. Ja siis ühe järgmise vallindiku tagant hakkasid paistma Himaalajas nii sageli nähtud palvelippude meri! Veel mõned hiidvaevalised sammud… see oli tõesti väärtuslik võit: Thorong La – 5416 meetrit.
 
 
.

Sandberg Reisid   Weizenbergi 20B, Tallinn   Tel: +372 608 0869   Email: info@sandberg.ee