SANDBERG


Tiibeti “Metsik Lääs” – Ida-Tiibeti ehk Khami avastusreis 18.05.-01.06.2019

Kuigi praegu asub Ida-Tiibet ehk Kham peamiselt Hiina Rahvavabariigi Sichuani provintsi aladel, siis läbi aegade on see olnud Tiibeti piirkond, kus on olnud rohkem vabadust, loomingulisust ja väljendusjulgust kui poliitiliselt korrektses Kesk-Tiibetis. Khami on üritanud ühelt poolt kontrollida küll Kesk-Tiibet, küll Hiina keisrid, ent omi asju ajades õnnestus neil suurtest naabritest üsna sõltumatuks jääda. Siit on saanud alguse Tiibeti budismi koolkondade-ülene liikumine; siin tegi ennemuiste vägitegusid maailma pikima lugulaulu – Tiibeti rahvuseepose kangelane Gesar Ling. Khamis räägitakse tiibeti keele murret, mis on Kesk-Tiibetis elavale inimesele sisuliselt arusaamatu. Reis avab mitmed Tiibeti rikkaliku vaimse kultuuri aspektid, samal ajal võib seda võtta ka kui loodusreisi puutumatutesse paikadesse, kuhu tavaturist naljalt ehk mitte kunagi ei satu. Auto ja bussiga juba üsna hästi läbitavad teed on ehitatud siia alles viimastel aastatel. Lisaks on ehitatud ka suurejoonilisi tunneleid, mis teinekord võivad päevateed varasema üle kurude ronimisega poole võrra lühendada. Kham tervitab ka Kesk-Tiibetist leebemate kõrgustega – aklimatiseerumine on rahulikum ja 4000 meetri kõrgusel sellel reisil ööbima ei pea.

Reisijuht on tibetoloog Kadri Raudsepp.
 

Lühidalt: 

Aeg: 18.05.-01.06.2019
Reisi kestvus: 14 päeva
Reisi tüüp: avastusreis
Hind: 2890.-
 
Raskustase: 
Majutus: hotellid, külalismajad
Toitlustus: hommikusöögid majutuskohtades, muud söögid restoranides
Transport: lennuk, buss
 

Reisi ajakava:

1.päev L 18.05. - Koguneme Tallinna lennujaamas Lennart Meri bareljeefi juures ja alustame reisi. 
 
2.päev P 19.05. - Saabume Chongqingi ja sõidame Chengdusse. Puhkus, vaba aeg. Ööbimine Pairui hotellis.

3.päev E 20.05. - Chengdu-Leshan-Kangding. Ööbimine Huidao võõrastemajas. Hommikul kahetunnine sõit Leshani, kus asub maailma suurim istuv tulevikubuda Maitreja kuju. See on ehitatud Tangi dünastia ajal peamiselt 8. sajandil, välja tahutud kaljust ja 71 m kõrge. Teeme paadisõidu jõel, kust on kaljupankade vahel kõrguvat budakuju kõige parem vaadelda. Seejärel sõidame edasi Kangdingi (2560m) ehk tiibeti keeles Dartsedo’sse. Tiibeti aladele ehk Khami siseneme pärast Erlangshani tunnelist väljumist. Kangding oli omal ajal suur kaubakeskus – kogu tee, mida Tiibetis joodi, veeti jakkide seljas Kesk-Tiibetisse just siit linnast. Kangdingis, kui aega jagub, käime läbi Dordže Draki kloostrist.

3.päev T 21.05.  - Kangding-Ganzi (Kardze) (3400m). Ööbimine: Zhaoxi Hotel. Lahkume varahommikul, sõitu on täna umbes 7 tundi. Tee läheb läbi jakkidega täidetud orgudest, Daofu külast, mis on tuntud traditsioonilise arhitektuuri poolest. Kui on aega, peatume teel ka mõnes kloostris (näiteks Garthar Chörteni klooster).

4.päev K 22.05. - Ganzi - Derge. Hommikul astume läbi Ganzi kloostrist, mille rajasid 1642. aastal mongolid. Kloostri katuselt avanevad suurepärased vaated Yalongi (tiib. k ‘Nyak tšu’) jõe orule ja Trola mäeahelikule (üle 6000m). Pärastlõunal sõidame Dergesse (3260m), mida peetakse Ida-Tiibeti kultuuri südameks. 15. -19. sajandini asus siin iseseisev kuningriik, mis oli kuulus metalli- ja maalikunsti poolest, piirkonnast on pärit ka paljud kuulsad Tiibeti budismi õpetajad. 1729. aastast asub siin Tiibeti üks olulisimaid trükikodasid.

5.päev N 23.05. - Derge trükikoja külastus. Pelpungi klooster. Dzongsari klooster. Hommikul külastame trükikoda-kloostrit, kus ka praegu kasutatakse trükkimiseks vanu puidust trükiplaate, mida on siin peaaaegu 300 000.

Sõidame linnast välja ja külastame ajalooliselt olulist Pelpungi kloostrit (umbes 3950 m) (karma kagjü koolkonna klooster), mis asutati 12. sajandil. Öeldakse, et 8. sajandil budismi Tiibetisse tooja Guru Rinpotše pühitses Khamis 25 paika ja Pelpung on üks neist. Kloostriga on seotud Tiibeti budismi mitmed tähtsad taaskehastustuvate õpetajate pärimusliinid ning maalikunstis on siit alguse saanud Gari koolkond. Kloostrikompleks on uhke ja tohutu, seda nimetatakse ka väikeseks Potala paleeks, kuna sarnaneb Lhasas asuva dalai-laamade endise residentsiga. Edasi läheme Dzongsari (sakja koolkonna klooster) kloostrisse (3450m), mille algus ulatub 8. sajandisse. Praegune kloostri pea on Bhutanist pärit karismaatiline ja modernne Dzongsar Khyentse rinpotše, kelle raamat “Mis teeb budistist budisti”, on olemas ka eesti keeles. Kloostris valmistatud viirukid on tuntud kogu Tiibetis. Ööbime kloostri külalistemajas.

6.päev R 24.05. - Matk Pema Shelpuki ehk Lootose Kristallkoopasse. Ka selle paiga nimetas Guru Rinpotše üheks 25 olulisimaks pühapaigaks Khamis. Matk üles võtab aega umbes 4 tundi. See paik on seotud Tiibeti budismi kõrgeimate õpetustega – Suure Täiuse ehk dzogtšeni-õpetustega. Paik on looduse poolest imeline – on öeldud, et siin laiuv Meshö org on kui lootoslill, mille külgi kaunistavad metsad ja aasad, kus suvel kasvab rohkelt lilli ja kõikjal voolavad veeojad.” Loodusmaastiku lootose südames on suur valge kalju, kus on kaljukoobas, kus on mediteerinud väga paljud Tiibeti budismi õpetajad. Koht on nii püha ja loodus selle ümber nii ebamaine, et mitmed õpetajad on selle auks kirjutanud ülistuslaule.

7.päev L 25.05. - Derge-Manigange. Lühike matk liustikujärve Yilhun Lhatso (4100m) kallastel. Siin on näha midagi haruldast – puid! Tavaliselt nii kõrgel puid enam ei kasva. Järve kaldad on täis mantratega graveeritud kivisid. Lisaks avaneb taas vaade Trola mäeahelikule.  Kui võimalik, külastame ka 30 km kaugusel ningma koolkonna Dzogcheni klooster-instituuti. Ööbimine: Pani Hotel.

8.päev P 26.05. - Manigange-Luhuo (Drangko). Hommikul alustame teed Luhuo (Drangko) suunas. Ületame 3950m kõrguse Lhaseka kuru. Teel on taas jakikarjad oma hommikuste toimetustega. Drangko ümbrus on samuti ajalooliselt oluline Khami piirkond, kuna siin asus Hori kuningriik, mis oli 14.-19. sajandini üsna sõltumatu, uurimistöö kuningriigi suhetest Kesk-Tiibeti ja Hiina keisririigiga on alles algfaasis.

9.päev E 27.05. - Luhuo piirkond. Külastame Dodrubcheni ja Shugdžungi kloostrit, mis asuvad Do orus, mäe otsa ronida pole vaja. Mõlemad kloostrid on ningma koolkonna kloostrid. Need asuvad Goloki servas, paigas, mis on tuntud kui Tiibeti kõige iseseisvam ja mässumeelsem piirkond – Goloki hõimud on läbi ajaloo rõhutanud, et nende valitsejaks on vaid nemad ise, dalai-laamad ja muud tähtsad asjamehed neid ei huvita. Ööbimine Potala hotellis.

10.päev T 28.05. - Khordongi kloostri külastus, osaliselt matkamine. Üks olulisemaid ningma koolkonna kloostreid Khamis. Klooster asub peateedest eemal, seega võivad teeolud sinna pääsemiseks olla pisut raskendatud. Kloostri ümber on palju looduslikke pühapaiku, kaljudel iseilmuvaid mantrasilpe ning paiku, kus kaljudest on välja võetud sinna peidetud tekste. 

11.päev K 29.05. - Luhuo (Drangko) -Tagong-Danba. Sõidame tagasi Chengdu suunas – teel läheme läbi Tagongi külast, mis on nomaadide talvitumispaik ning korraldatakse hobuste võiduajamisi. Teele jäävad ka muud väiksed külakesed nagu Suopo (mida nimetatakse ka “Vaatetornide muuseumiks”, kuna torne on siin kokku 84) ja Zhonglu. Ööbime maalilises Jiaju külas (Sister's Hostel).

12.päev N 30.05. - Danba-Chengdu. Jätkame varahommikul tagasisõitu, ületame Balangshani kuru, et jõuda Wolongi kaitsealasse, kus näeme, kuidas näeb välja üks tõeline pandakasvatus.  Õhtuks jõuame tagasi Chengdusse.
 
13.päev R 31.05. - Sõidame Chongqingi. Öö hotellis.
 
14.päev L 01.06. - Lendame Tallinna. Reisi lõpp. 

Reisiplaan võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
 
 
Reisi hind sisaldab:
Lennupileteid Tallinnast Chongqingi  ja tagasi
Maismaatransporti
Kõiki ööbimisi
Kohaliku giidi teenuseid
Eestikeelse reisisaatja teenuseid
 
Reisi hind ei sisalda:
Viisatasu, kindlustust ja toitlustust
Isiklikke kulusid ja jootrahasid
 

 
 
 
Sandberg Reisid   Weizenbergi 20B, Tallinn   Tel: +372 608 0869   Email: info@sandberg.ee