SANDBERG
 

Bhutan 27.12.-07.01.2019

Bhutan on riik, mida maailmas tuntakse kui paika, kus majanduskasvu mõõtmise asemel keskendutakse rahvusliku koguõnne mõõtmisele.  See ei tähenda muidugi seda, et Bhutanis elatakse kui seitsme mäe ja mere taga õndsalt ja õnnelikult, oluline on hoopis selle budistliku väikeriigi püüdlus ka riigi tasandil sinnapoole pürgida. Pisikese mägikuningriigi eraldatuse tõttu, tänu millele on see maanurk läbi ajaloo jäänud puutumata suurematest sõdadest ja sissetungidest, teame sellest Himaalaja mäestiku nõlvadele, madalamal lopsakamatesse, kõrgemal lumistesse, peitunud riigist üsna vähe ning avastamist on seal küllaga. Isegi kui ka Bhutan on jõudnud tänapäevamaailma muutuste ristteele, on seal endiselt varjul paiku, kus tunneme, et aeg on peatunud, seda mõõdet nagu polekski olemas. On vaid Himaalaja mäestiku värviküllane, talvel paiguti lumine ja suursugune, kuid alati ülevoolav ilu, mille puudutus kuristikku tormavatel kaljuteedel jääb pisut kargeks – meenutades, mida tähendab loodusega ühes rütmis hingamine, budistlik mõtteviis, kuidas kõik on kõigega seotud. Võib-olla pole Bhutan see salajane Shangrila, kus valitseb vaid õnn ja harmoonia, kuid kindlasti on see koht, mis võib panna meid maailma nägema uue pilguga, justkui kõrgemalt mäetipult alla lõputusse orgu heidetud värske ja avarama pilguga.
 
Reisijuht Kadri Raudsepp, kes on Bhutanis pikemalt õppinud.
 

Lühidalt: 

Aeg: 27.12.-07.01.2019
Reisi kestvus: 12 päeva
Reisi tüüp: avastusreis
Hind: 3990.-
 
Raskustase: 
Majutus: hotellid
Toitlustus: hommikusöögid hotellis, muud söögid restoranides ja kohalikes söögikohtades
Transport: lennuk, buss/jeep
 

Reisi ajakava:

1.päev N 27.12. - Koguneme Tallinna lennujaamas ja lendame Finnairiga Delhisse.

2.päev R 28.12. - Saabume varahommikul Delhisse, edasilend Parosse Bhutani. Paro asub pealinnast Thimphust 60 km kaugusel. Enne maalilisse hotelli suundumist astume läbi Kyichu kloostrist. Ööbimine Paros Dewachen Resortis: http://www.dewachenresort.com/

Kyichu Lhakhang (tempel): See on üks vanimaid ja pühamaid templeid Bhutanis. Väidetavalt ehitas selle 7. sajandil Tiibeti kuningas Songtsen Gampo. Tempelid ehitas ta kokku 108, et vähendada negatiivsete jõudude mõjusid, mida tajuti kui maapinnast ja reljeefist tulenevaid, mis põhjustasid põuda ja külvasid haigusi. Kaks neist templeist ehitati Bhutani, üks neist on Kyichu tempel Paros ja teine Jampa (Džampa) tempel Bumthangis. Õhtul vaba aeg, puhkus.

3.päev L 29.12.  - Taktsangi mägikloostri külastus. Õhtupoolikul sõit Parost Thimphusse. Ta dzong. Rimpung dzong. Ööbimine Thimphus Pedlingi hotellis: http://www.hotelpedling.com/

Hommikune matk Taktsangi (Tiigrikoopa) kloostrisse. Kui Paro kõrgus merepinnast on umbes 2200 meetrit, siis Taktsangi jõudmiseks tuleb tõusta 900 meetrit kõrgemale (3120 m). See on Bhutani ja tegelikult kogu Himaalaja piirkonna üks kõige kuulsam, püham ja maalilisem mägiklooster,  mis ehitati kohale, mida külastas 8. sajandil Bhutani budismi toonud Padmasambhava ehk Guru Rinpotše. Ta lendas sinna Ida-Bhutanist oma raevuka vormi, Dordže Drolö kujul ematiigri seljas.  Mäkketõus võtab aega umbes paar tundi. Tee peal saab hinge tõmmata teemajakeses. Mäejalamil on võimalik rentida ka hobust (20 dollarit), kuid tuleb arvestada, et viimane osa teest koosneb üles ja alla siuglevatest treppidest, mis tuleb läbida omal jalal. Vaated nii samblaniitidesse mähitud ürgmetsale, poolel teel kuristikku kihutavale mägikosele kui ka kaljunukil kindlalt püsivale templikompleksile on unustamatud. Kui mäkketõus võtab nii mõnegi võhmale, siis kauneid vaateid saab nautida laskudes.

Seejärel külastame Paro muuseumit, mis asub Ta dzongis ehk kindlus-vaatetornis.

Ta dzong. Kindluses on vaatetorn, mida kasutati 17. sajandil Tiibeti invasiooni ärahoidmiseks. 1968. aastal muudeti kindlus riiklikuks muuseumiks. Muuseumis säilitatakse Bhutani kunsti, reliikviate, religioossete rullmaalide ehk thankade, mida kasutatakse budistlike virgunud olendite kujustamisharjutuste toena, suurepäraseid kogusid. Lisaks on tutvumiseks välja pandud ka seinamaalid, infosaal Bhutani fauna kohta, ajalooline tulirelvade kogu ning Bhutani väljapaistvaimad  margikogud. Praegu on seoses mõne aasta taguse maavärina poolt tekitatud kahjustuste tõttu vaatetorni osa suletud.

Rimpung Dzong: Külastame ka esimest kindlust ehk dzongi, mis asuvad kõikjal Bhutani suuremates keskustes. “Rimpung” tähendab “kalliskivihunnik”. Selle ehitas 1644. aastal Zhabdrung Ngawang Namgyal (17. sajandil Bhutani ühendaja). Kindluses on nii administratiivosa kui ka klooster. Siin toimub iga-aastane Paro festival (tsechu ehk 10. päeva, mida peetakse Padmasambhava päevaks, püha), mis toimub kevadel (märts-aprill). Festivali käigus rullitakse lahti üks vanimaid Bhutani rullmaale, mida nimetatakse thongdröliks, mis tähendab “vabanemine nägemise läbi” ehk kõik, kes seda maali näevad, jõuavad kindlalt virgumise, maailma ja iseenda olemuse mõistmise seisundini.

Sõit 60 km kaugusele Thimphusse (umbes 1,5h)

Tee peal peatume Thangtong Gyelpo, keda kutsutakse ka Himaalajate Galileo Galileiks, ehitatud rauast rippsillast. Lisaks muule tegevusele olevat see 15. sajandi joogi ehitanud 58 rauast rippsilda. Möödume Chuzomsast, kolme jõe ühinemiskohast, kuhu on ehitatud stuupad nii tiibeti, bhutani kui ka nepali stiilis. 

4.päev P 30.12. Memoriaalstuupa. Kuenselcholingi  vaateplatvorm. Tashiccho Dzong. Kui on soovi, jõuame läbi astuda ka Changangka templist. Vaba aeg Thimphus ja vana aasta ärasaatmine.

Memoriaalstuupa: Stuupasid ehk tšörtenid kujutavad endast pühasid struktuure, mis väljendavad Buddha keha täiuslikku sümmeetriat. Neid peetakse ka Buddha virgunud meele sümboliks. Tavaliselt liigutakse ümber budistlike pühade ehitiste päripäeva. Selle stuupa ehitas 1974. aastal Bhutani kolmas kuningas Jigme Dorji Wangchuk, keda peetakse modernse Bhutani isaks.

Külastame linna kohal asuvat Kuenselcholingi  vaateplatvormi.  Siit avaneb vaade kogu Thimphu orule. Vaateplatvormil asub ka kogu ümbruskonda jälgiv Buddha-kuju. Budistlikus traditsioonis on oluline, et igat orgu või paika valvaks näiteks suure kuju vormis mingi virgunud olend, kes kujundab oma energiaga kogu paiga olemust.

Tashiccho Dzong:See tähendab “Õnnetoova Dharma (ehk Buddha õpetuse) kindlus”.  Selle ehitas 1641. a Zhabdrung Ngawang Namgyel, mille ehitas aastatel 1962 - 1969 praegusele kujule ümber 3. kuningas  Jigme Dorji Wangchuck. Siin asuvad valitsemisruumid, troonituba, kuninga büroo ja mungaklooster.

Changangka tempel: See on Thimphu vanim tempel, mille ehitas 13. sajandi alguses Phadžo Drugom Šikpo, drukpa kagjü õpetusliini rajaja Bhutanis. Templis asub tuhandekäelise kaastunde kehastuse Avalokitešvara kuju ja väga suured palveveskid.

5. päev E 31.12. - Sõit Thimphust Trongsasse (200 km, mägitee, umbes 8h). Hommikul Thimphus vaba aeg. Dochula kuru. Ööbimine Trongsas Yangkhil Resortis. http://www.yangkhil.bt/

Hommikul alustame sõitu Trongsa (2300 m) suunas. Ületame Dochula kuru (3140m), kust avaneb imeline vaade Himaalaja ahelikule, kõige uhkem on see selgetel talvepäevadel. Kuru kaunistavad 108 Druk Wangyali stuupat, mille lasi ehitada kuninganna Ashi Dorji Wangmo Wangchuck. Lisaks jääb tee peale ka Pelela kuru (3300 m).

6.päev T 01.01. – Trongsa dzongi ehk kindluse külastus. Pärastlõunal sõit Bumthangi (org - 2650 m). Kui on aega, jõuame juba täna külastada ka linnas asuvaid templeid – Džampa templit (Jambay lhakhang) ja Kurdže templit (Kurjey lhakhang). Ööbimine Bumthangis Rinchen Ling Lodge’is. http://www.rinchenling.com/

Trongsa dzong. Trongsa on endine Bhutani pealinn, kus asub Bhutani suurim dzong-kindlus. Selle ehitas 1644. a Chhogyel Mingyur Tempa (Zhabdrung rinpotše saatis ta Ida-Bhutani ühendama). Hiljem, 20. sajandil asus siin Wangchukkide kuningadünastia põhiresidents. Osa kindlusest on kasutuses kloostrina.

Trongsa muuseum: See asub Trongsa dzongi kohal Tadzongis ehk vaatetornis. Selle ehitas Choeje Minjur Tempa 1652. aastal. Siin saab vaadata ka videofilmi monarhia ajaloost. Lisaks kuningadünastia reliikviatele asub siin ka üks Bhutani kauneimaid budistlike kujude kollektsioone.

Bumthang

Bumthangi orgu peetakse Bhutani kultuuri hälliks ja vaimse elu südameks ning seetõttu asub siin palju väikseid templeid ja kloostreid. Bumthangi laugjad künkad on mõnusad matkamiseks. Paik on kuulus ka mee- ja juustutootmise poolest, siin asub palju õunaistandusi ning toodetakse ka kohalikku villast riiet – yathra't. 

Jambay (Džampa) lhakhang: see on teine Bhutanis asuv tiibeti kuninga Songtsen Gampo poolt 7. sajandil ehitatud  templist, et rahustada negatiivseid jõude.

Kurjey (Kurdže) lhakhang: 'Kurdže' tähendab “kehajälg”. Legendi järgi tõi 8. sajandil Bhutani budismi Padmasambhava ehk Guru Rinpotše. Enne budismi tulekut tunti Bhutani pimeduse maa (Mönyul) nime all. Padmasambhava, kui ta oli mitmeid kuid kaljukoopas vaimseid praktikaid teostanud, vajutas lahkudes kaljusse oma kehajälje, mille ümber ehitati hiljem tempel.

7.päev K 02.01. – Bumthangi vaatamisväärsused. Künzang Draki kaljutempel. Pema Chölingi nunnaklooster-instituudi külastus. Mebar Tsho (Põlev järv). Ööbimine Bumthangis Rinchen Ling Lodge’is. http://www.rinchenling.com/

Künzang Drak. See on paik, mis on seotud Guru Rinpotše (8. saj) ja Pema Lingpaga (1450-1521). Kõigepealt 8. sajandil pühitses Guru Rinpotše selle paiga sisse, 15. sajandil võttis ainus puhast Bhutani päritolu budismiõpetaja Pema Lingpa siit kaljust välja mitmeid varandustekste ehk termasid (olemuslikult meeles avaldunud õpetused: isegi kui kaljust leitakse füüsilisel kujul tekst, on need kirjutatud tundmatute märkidega ehk nn daakinite skriptis. Vaid selge meelega isik suudab seda teksti dešifreerida. Termad on tekstid, mille Guru Rinpotše peitis legendide järgi kaljudesse, ka ruumi ning tulevaste õpilaste meelde – sobiva aja kättejõudmisel avaldub see õpilase meeles iseenesest). Siin on näha ka Pema Lingpa kivisse vajutatud jalajälg – see on sümboolse tähendusega, näidates, et tema meeleselgus oli selline, et tema jaoks polnud enam vahel meelemateerial ja jämemateerial – kõik on ühtemoodi läbistatav.

Pema Chölingi nunnaklooster-instituut. Bhutani ningma koolkonna pea Gangteng rinpotše rajatud budistlik instituut, kus nunnad saavad õppida traditsioonilise 9-aastase programme järgi budistlikku filosoofiat, mis on kombineeritud praktikaga. Gangteng rinpotše oli 1999 a. esimene, kes seda tegema hakkas, enne seda pole Bhutanis nunnadele süstemaatilist kloostriharidust antud.

Mebar Tsho (Põlev järv): Linnast 10 km kaugusel asub maalilise, kaljudelt konarlikult alla kihutava Thangi mägijõe looklevas sopis üks väga oluline pühapaik – Põlev Järv. Öeldakse, et just nimelt siin tegutses 15. sajandil Pema Lingpa, kõige tähtsam täielikult Bhutani päritolu pühak ja hull joogi. Järvest võttis ta suure rahvahulga ees, kes olid umbusklikult tema imetegusid tunnistama tulnud, välja budistlikke varandusi, rituaaliesemeid ja pühatekste. Kohalikud teevad selles paigas eelkõige võilambiohverdusi.

8. päev N 03.01. –Hommikul Tamshingi (Tamšing) ja Konchoksumi (Köntšok sum) templi külastus. Sõit Bumthangist  Gangtengi (Gangtey) (3100 m, umbes 6h sõitu). Chendibji stuupa. Ööbimine Gangtengi orus Phobjikas (Phobdžiika) Dewacheni hotellis: http://www.dewachenhotel.com/

Kui hommikul aega jääb, jõuame külastada veel mõnda templit (nt Tamshing ja Könchok sumi tempel).

Tamshingi tempel. Selle ehitas 15. sajandil Pema Lingpa.  Seinad on siin kaetud väidetavalt Bhutani vanimate maalingutega, mis on osaliselt taastatud. Siin on võimalik kanda raudrüüd, mille on teinud Pema Lingpa ise.

Könchog sumi tempel. See tähendab: „Kolme kalliskivi tempel“ – kolm kalliskivi on budismis Buddha, Buddha õpetus ja kogudus.  Tempel hävis mõned aastad tagasi tulekahjus, nüüd aga taastatud.

Asume nüüd sama teed mööda tagasiteele Thimphu suunas, külastades pisut erinevaid kohti. Teel peatume Chendibji (Tšendebsi) stuupa juures, mis ehitati sinna taas negatiivsete jõudude rahustamiseks. Ometi on see kant kollilugude ja muude seletamatute juhtumuste poolest kuulus ka tänapäeval. Õhtuks suundume ööbima Phobjika orgu Dewacheni hotelli.

9. päev R 04.01. – Gangtengi klooster. Gangtengi loodusrada. Mustkael-kurgede keskus. Sõit Gangtengist Punakhasse. Ööbimine Punakhas Zhingkham Resortis: https://www.facebook.com/zhingkhamresort/

Gangtengi klooster. Päeva alustame Gangtengi kloostri külastusega (peatempel ja ülemine kloostriinstituut, kus käib peatempli ehitus). Praegu juhib Gangtengi kloostrit IX Gangteng tulku, kes on Pema Lingpa keha taassünd (tihti eristatakse keha, kõne ja meele taassünde, vahel on neid jaotusi ka rohkem). See on suurim ningma koolkonna instituut Bhutanis.

Gangtengi loodusrada läbi maalilise Phobjika oru. Mustkael-kurgede keskuse külastamine. Loodusraja pikkust saab valida, aega võtab see umbes 2 tundi. See on Bhutani üks kauneimaid ja lühemaid matkaradu, mis algab vahetult kloostriväravate juurest. Loodusrada kulgeb Bhutani suurimas ja kõrgeimas Phobjika orus, mis on ääristatud  mändide ja rohumaadega, mille ülal kõrgub Black Mountains'i mäeahelik. Teele jäävad ka kohalikud külakesed, väiksed mägijõed ja mustkael-kurgede pesitsuskohad. Külastame ka haruldast mustkael-kurgede keskust.

Õhtupoolikul laskume Gangtengi kõrgustest alla Punakhasse (3 tundi sõitu, kõrgus 1200 m) ja jõuame kohalikku troopikasse, kus ka talvel tervitab meid mahe suveilm.

10. päev L 05.01. – Bhutani pikim rippsild Punakhas. Punakha dzong. Chimi tempel. Sõit Punakhast  Thimphusse. Ööbimine Pedlingi hotellis: http://www.hotelpedling.com/

Hommikul kõnnime üle Bhutani pikima rippsilla (pikkus umbes 250 m), mis on ehitatud üle Phochu jõe.

Punakha Dzong (kindlus): Selle ehitas 1637. a  jällegi Zhabdrung rinpotše. Dzong asub Mochu („naisjõe“) ja Phochu („meesjõe“) vahel. Varem asus siin ka kuninga residents. Nüüd on see riigi poolt toetatud drukpa kagjü koolkonna pea dže khenpo talveresidents.

Chimi Lhakhang: Lühike matk (20 min) Chimi templisse, mille ehitas 1499. a Drukpa Kuenley (Drukpa Künleg), kuulus Tiibeti päritolu hull joogi. Drukpa Künleg mõjus inimestele šokeerivalt, sest ta ei kannatanud vagatsemist, silmakirjalikkust ja meie väiksest egost lähtuvaid motiive. Samuti oli ta tuntud kui suur naistemurdja. Hullu joogi figuur on budismis aga alati olemas olnud, sest hullu joogi õpetus on kõige tõhusam vahend egoistlikest soovidest lähtuva käitumise purustamiseks.  Kuigi fallosekultus kurjade vaimude peletamiseks oli Bhutanis levinud juba iidsetest aegadest, siis Drukpa Künlegiga seotud lood on veelgi tugevdanud kohaliku rahva usku fallose jõusse. Ka Chimi templis on kõigil võimalus saada tema voolitud puufallose õnnistus, mis pidi hästi mõjuma viljakusele. Templist tagasi tulles jalutame läbi küla, mis kihab fallosekultuuri näidetest.

Pärastlõunal sõidame Thimphusse. Thimphus vaba aeg.

11. päev P 06.01. – Hommikul sõidame Parosse. Väljalend Parost Delhisse. Õhtupoolik India pealinnas Delhis.

12. päev E 07.01. Lendame Delhist Helsingi kaudu Tallinna. Reisi lõpp.

Reisiplaan võib muutuda lennuplaani muudatustest, ilmastikutingimustest, teeoludest, streikidest, reisist osavõtjate tervislikust seisundist ja muudest asjaoludest sõltuvalt.
 

Reisi hind sisaldab:

Lennupileteid Tallinnast Parosse ja tagasi
Eestikeelse reisisaatja teenuseid reisi vältel
Vajalikku maismaatransporti
Majutust kogu reis vältel
Rahvusparkide tasusid
Toitlustust Bhutanis
 

Reisi hind ei sisalda:

Kindlustust, viisatasusid ning toitlustust väljaspool Bhutani
 
 
 
 
 
Sandberg Reisid   Weizenbergi 20B, Tallinn   Tel: +372 608 0869   Email: info@sandberg.ee